КАКО ПОМОЋИ ДЕТЕТУ ДА БУДЕ БЕЗБЕДНО НА ИНТЕРНЕТУ?

За родитеље ученика МШ ,,Станислав Бинички’’ Београд

Нарочито је важно  припремити децу на опасности које вребају на интернету и да код њих развијемо здраву дозу сумњичавости:

•Поразговарајте с њима о могућим проблематичним ситуацијама и утврдите правила у вези са коришћењем чет-програма, игрица и др.

•Инсталирајте софтвер који штити безбедност вашег компјутера!

•Водите рачуна о сајтовима које користе чланови ваше породице, појављују се у претраживачу, али се сличан садржај нуди нон-стоп!

•Успоставите правила безбедног понашања на интернету која важе за целу породицу да дете осети да сви чланови породице могу да буду на разне начине изложени ризицима злостављања и онлајн узнемиравања и да је и оно равноправно укључено у заштиту од оваквог ремећења приватности!

•Објасните деци да и у виртуелном свету за све важе иста правила понашања која важе и у стварном!

•Ограничите детету време коришћења компјутера: млађи од 12 година не би требало да проведу за рачунаром више од 30-60 минута дневно;

•Ако је дете млађег узраста, контролишите цео ток комуникације

•Побрините се за то да се што мање личних података или фотографија вашег детета нађе на мрежи;

•Регистрацију и профил попуњавајте заједно, по могућству са што мање података .

•Четујте заједно са децом и тражите да вам покажу целокупан ток комуникације;

•Обратите пажњу на необично понашање, нпр. ако приметите да деца брзо искључују рачунар или ако су узнемирена.

•Будите укључени, на дискретан начин, у онлајн живот детета и успоставите отворену комуникацију са њим о томе!

•Упознајте се са сајтовима које деца користе!

•Будите опрезни када ускраћујете деци приступ рачунару/интернету и објасните им зашто то радите јер може довести до супротног ефекта  (ако им забраните да користе интернет код куће, могу то да ураде на било ком другом месту – код другова, у играоницама, у школи и сл,  потпуно изван вашег надзора)!

•Научите их да брижљиво чувају своје шифре – пасворде!

•Одвратите дете од одавања личних података преко интернета (имена, презимена, адресе становања, назив школе у коју иде и сл.)!

•Објасните деци да су и фотографије и снимци приватни подаци и да треба да вас питају ако хоће да их поставе на интернет!

•Упознајте их са ризицима које носи комуникација са непознатим особама путем интернета, јер не знају које су стварне намере  тих особа.

•Реците им да се никада не састају сами са особама које су упознали путем интернета, објасните детету да су најбољи онлајн пријатељи они који су му пријатељи у реалном животу!

•Разговарајте са децом о малтретирању путем интернета, насиљу које могу да доживе од вршњака  и важности да такве ситуације пријаве родитељима или особи од поверења. Научите их да увек поштују друге и да су сви дужни  да поштују њих! Комуникација у онлајн окружењу треба да буде прихватљива као и у реалном свету.

•Научите децу да, уколико се осете увређеном, прекину контакт и да не одговарају на увреду, већ да о њој обавесте родитеље!

На сајту ,,Безбедни клинци’’ пронаћи ћете  низ савета за превенцију дигиталног насиља, али и како да оснажите своју децу да буду безбедна на интернету https://www.vipmobile.rs/bezbedniklinci/digitalni_roditelji